News DetailsFilters

TV programs and digital productions nominated for an award of excellence Back to Media Coverage

YOUTH MEDIA ALLIANCE

The Youth Media Alliance (YMA) is pleased to announce today the TV programs and digital productions nominated for a 2013 Award of Excellence. Recipients will be revealed at the awards gala, to be hosted by Seán Cullen on Tuesday, May 28 at the CBC's Glenn Gould Studio in Toronto.
The YMA received a great number of high-quality productions as entries – we'd like to congratulate all those involved in creating them, and we also encourage them to continue bringing Canadian kids such highly enriching screen experiences. Based on the YMA's statement of quality, jury members selected the following nominees:

Awards of Excellence for Best Television Program, All Genres, Ages 3–5 Category
•    Are we there yet?: World Adventure (Japan-Ninja) – produced by: Sinking Ship Entertainment, aired on: CBC, Treehouse
•    Kids' CBC (Wowie Woah Woah!) – produced by: Canadian Broadcasting Corporation, aired on: CBC
•    Poppetty in The Fall – produced by: Folimage Studio, CarpeDiem Film & TV inc., NFB, aired on: TVO

Awards of Excellence for Best Television Program, All Genres, Ages 6–8 Category
•    Beats in Bites (season 1) (Hum de Dum) – produced by: Genuine Pictures Inc., aired on: TVO
•    Finding Stuff Out (Sickness) – produced by: Apartment 11 Productions, aired on: TVO
•    Giver (Newmarket - Car Park) – produced by: Sinking Ship Entertainment, aired on: TVO
•    TVOKids - Mark's Moments (Braun Brothers) – produced by: TVO, aired on: TVO

Awards of Excellence for Best Television Program, All Genres, Ages 9–12 Category
•    Cross Country Fun Hunt (Nova Scotia to PEI) – produced by: Apartment 11 Productions, aired on: CBC
•    Mr. Young (Mr. Spring Break Part. 2) – produced by: Thunderbird Films Inc., aired on: YTV
•    My Babysitter's A Vampire (Fanged & Furious) – produced by: Fresh TV, aired on: Teletoon

Awards of Excellence for Best Television Program, All Genres, Teen Category
•    IN REAL LIFE 3 (Marine Survivalists) – produced by: Apartment 11 Productions, aired on: YTV
•    Degrassi (Never Ever, Part Two) – produced by: Epitome Pictures Inc., aired on: Much Music

Awards of Excellence for Best Television Program, Animation, Ages 3–5 Category
•    Daniel Tiger's Neighbourhood (Daniel's Birthday) – produced by: Fred Roger's Company, Out of the Blue, 9 Story Entertainment, aired on: CBC
•    Justin Time (Yodel Odel Day/Marcello's Meatballs) – produced by: Guru Studio, aired on: Discovery Kids, Disney Junior Canada, SkyLife, Hop TV, SPROUT, ETV, YLE, SRTL, TINY POP, VRT
•    Stella and Sam (Night Fairies) – produced by: Radical Sheep Productions Inc., aired on: Disney Junior Canada

Awards of Excellence for Best Television Program, Animation, Ages 6–8 Category
•    Jack (Sleepwalking Jack) – produced by: Groupe PVP inc., Sparky Animation, aired on: TVO
•    Rated A for Awesome (Me Ugh, You Awesome/Dancing More or Less) – produced by: Nerd Corps Entertainment, aired on: Disney XD, YTV
•    Scaredy Squirrel (Perfect Pickle/Goat Police) – produced by: Corus Entertainment, Nelvana Ltd., aired on: YTV

Awards of Excellence for Best Television Program, Animation, Ages 9–14 Category
•    Almost Naked Animals (Horn Swoggled) – produced by: 9 Story Entertainment, aired on: YTV
•    Jimmy Two-Shoes (Toast Busters/Beezy 2.0) – produced by: Breakthrough Entertainment, aired on: Teletoon
•    Slugterra (The World Beneath Our Feet, Part 1) – produced by: Nerd Corps Entertainment, aired on: Disney XD

Awards of Excellence for Best Television Program, Interstitial, All Ages Category
•    FIVE (Asian Elephants, England, Great Barrier Reef, Giraffes, Galapagos Islands, Kenya, Gorillas, Tunisia, Chichen Itza, Taxis, Chimps, Boobies, Barbados) – produced by: Genuine Pictures Inc., aired on: TVO, SCN, Knowledge Network
•    Gisele's Big Backyard (Fun and Friends in the Backyard!) – produced by: TVO, aired on: TVO
•    The Beet Party (Beet Scratch, Carrots and Elastics, Candy with Golden Wrapper, Cherry) – produced by: ToonBox Entertainment, Redrover Co., Ltd., aired on: BBC Kids Canada

Award of Excellence, Best Original Digital Content
•    i Learn With Boing: Ocean Adventures! – produced by: Tribal Nova
•    kidscbc.ca – produced by: Canadian Broadcasting Corporation
•    Ruby Skye P.I.: The Haunted Library – produced by: (Jill Golick Enterprises Ltd) Story2.OH

Award of Excellence, Best Convergent Website
•    Cross Country Fun Hunt Interactive – produced by: Apartment 11 Productions
•    Finding Stuff Out Online – produced by: Apartment 11 Productions, Smiley Guy Studios
•    Giver-tv.com – produced by: Sinking Ship Entertainment

Award of Excellence, Best Convergent App
•    Dino Dan Mobile Apps – produced by: Sinking Ship Entertainment
•    The Degrassi Mobile Game – produced by: Epitome Pictures Inc.
•    TVOKids - Gisele's Letter Tree – produced by: TVO

On gala night, the YMA will also be presenting the Grand Prize and the all-new Parents' Choice Award, as well as the Outstanding Achievement Award and Emerging Talent Award – recipients for these last two honours are to be announced in the near future. Tickets to the ceremony are now on sale on the YMA website.

Back to press releases